malkolm
Administrator
Dołączył: 17 Maj 2013
Posty: 156
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Kielce
|
Wysłany: Wto 18:28, 30 Lip 2013 Temat postu: Pełnomocnik do wniosku wieczystoksięgowego |
|
|
Artykuł w Rzepie:
[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat: | W obrocie nieruchomościami można mieć pełnomocnika niebędącego adwokatem ani radcą.
Jego wniosek o dokonanie zmian w księdze wieczystej będzie w pełni skuteczny. Gdyby natomiast w postępowaniu wieczystoksięgowym wynikły jakieś komplikacje, to wtedy, jak w każdej innej sprawie cywilnej, honorowany będzie tylko pełnomocnik procesowy, czyli zwykle adwokat, radca (szczegóły w ramce).
Wyjaśnia te kwestie opublikowane właśnie uzasadnienie do uchwały Sądu Najwyższego z 22 maja 2013 r. (sygn. akt: III CZP 17/13).
Zwykły reprezentant
Powszechną praktyką jest zawieranie umów dotyczących nieruchomości przez „zwykłych" pełnomocników umocowanych do nabycia konkretnej nieruchomości, co odbywa się oczywiście przed notariuszem (por.: „Sąd zmienia praktykę notarialną", „Rz" z 12 lipca 2013 r.).
Czy jednak taki pełnomocnik może reprezentować stronę transakcji przed sądem wieczystoksięgowym?
Kwestia ta wynikła w sprawie z wniosku Witolda M. o zmianę oznaczenia nieruchomości i wpis prawa współwłasności w księdze wieczystej.
Sąd rejonowy, do którego wpłynął wniosek o wpis w księdze wieczystej tych zmian, złożony w imieniu nabywcy przez jego pełnomocnika przed notariuszem, powziął wątpliwość, czy należy on do kręgu osób wymienionych w art. 87 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, tzn. czy ma on zdolność bycia pełnomocnikiem procesowym. Wezwał go do wykazania tej okoliczności, a gdy to zarządzenie nie zostało wykonane w ciągu siedmiu dni, zwrócił wniosek. Rozpatrując zażalenie, sąd okręgowy zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnienia.
Wpis do księgi wieczystej
SN podjął uchwałę, że pełnomocnikiem procesowym w sprawach o dokonanie wpisu w księdze wieczystej może być wyłącznie osoba spełniająca wymagania z art. 87 k.p.c. Także wtedy, gdy wniosek o wpis zamieścił notariusz w akcie notarialnym na podstawie art. 92 § 4 prawa o notariacie.
Sędzia SN Jacek Gudowski wskazał w uzasadnieniu uchwały, że art. 92 § 4 prawa o notariacie nie ustanawia wyjątku od zasady, że tylko wskazane w art. 87 k.p.c. osoby mogą pełnić funkcję pełnomocnika procesowego w postępowaniu cywilnym. Notariusz jedynie przekazuje wniosek o dokonanie wpisu w KW do właściwego sądu, co jest równoznaczne ze złożeniem wniosku przez stronę czynności notarialnej.
Notariusz nie pełni jednak funkcji pełnomocnika procesowego ani tym bardziej nie staje się uczestnikiem postępowania wieczystoksięgowego. Jest kimś w rodzaju posłańca.
Dlatego inne obowiązki związane z prowadzeniem sprawy o wpis, np. uzupełnienie braków wniosku, wnoszenie środków odwoławczych itp. obciążają wnioskodawcę, a nie notariusza.
Wnioskodawca może ustanowić pełnomocnika procesowego, aby wspierał go w postępowaniu wieczystoksięgowym, ale wyłącznie spośród osób wymienionych w art. 87 k.p.c. Jeżeli zaś udzieli pełnomocnictwa osobie spoza tego kręgu, to jej czynności będą nieskuteczne – dodał SN.
Sam wniosek złożony przed notariuszem jest skuteczny i przekazanie go przez notariusza także. |
Post został pochwalony 0 razy
|
|