Forum www.mwn.fora.pl Strona Główna www.mwn.fora.pl
MŁODZI W NOTARIACIE. Forum dla młodych prawników zainteresowanych rozwojem kariery zawodowej w notariacie.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pełnomocnik do wniosku wieczystoksięgowego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.mwn.fora.pl Strona Główna -> Orzeczenia i interpertacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
malkolm
Administrator



Dołączył: 17 Maj 2013
Posty: 156
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kielce

PostWysłany: Wto 18:28, 30 Lip 2013    Temat postu: Pełnomocnik do wniosku wieczystoksięgowego

Artykuł w Rzepie:
[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
W obrocie nieruchomościami można mieć pełnomocnika niebędącego adwokatem ani radcą.

Jego wniosek o dokonanie zmian w księdze wieczystej będzie w pełni skuteczny. Gdyby natomiast w postępowaniu wieczystoksięgowym wynikły jakieś komplikacje, to wtedy, jak w każdej innej sprawie cywilnej, honorowany będzie tylko pełnomocnik procesowy, czyli zwykle adwokat, radca (szczegóły w ramce).

Wyjaśnia te kwestie opublikowane właśnie uzasadnienie do uchwały Sądu Najwyższego z 22 maja 2013 r. (sygn. akt: III CZP 17/13).

Zwykły reprezentant

Powszechną praktyką jest zawieranie umów dotyczących nieruchomości przez „zwykłych" pełnomocników umocowanych do nabycia konkretnej nieruchomości, co odbywa się oczywiście przed notariuszem (por.: „Sąd zmienia praktykę notarialną", „Rz" z 12 lipca 2013 r.).

Czy jednak taki pełnomocnik może reprezentować stronę transakcji przed sądem wieczystoksięgowym?

Kwestia ta wynikła w sprawie z wniosku Witolda M. o zmianę oznaczenia nieruchomości i wpis prawa współwłasności w księdze wieczystej.

Sąd rejonowy, do którego wpłynął wniosek o wpis w księdze wieczystej tych zmian, złożony w imieniu nabywcy przez jego pełnomocnika przed notariuszem, powziął wątpliwość, czy należy on do kręgu osób wymienionych w art. 87 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, tzn. czy ma on zdolność bycia pełnomocnikiem procesowym. Wezwał go do wykazania tej okoliczności, a gdy to zarządzenie nie zostało wykonane w ciągu siedmiu dni, zwrócił wniosek. Rozpatrując zażalenie, sąd okręgowy zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnienia.

Wpis do księgi wieczystej

SN podjął uchwałę, że pełnomocnikiem procesowym w sprawach o dokonanie wpisu w księdze wieczystej może być wyłącznie osoba spełniająca wymagania z art. 87 k.p.c. Także wtedy, gdy wniosek o wpis zamieścił notariusz w akcie notarialnym na podstawie art. 92 § 4 prawa o notariacie.

Sędzia SN Jacek Gudowski wskazał w uzasadnieniu uchwały, że art. 92 § 4 prawa o notariacie nie ustanawia wyjątku od zasady, że tylko wskazane w art. 87 k.p.c. osoby mogą pełnić funkcję pełnomocnika procesowego w postępowaniu cywilnym. Notariusz jedynie przekazuje wniosek o dokonanie wpisu w KW do właściwego sądu, co jest równoznaczne ze złożeniem wniosku przez stronę czynności notarialnej.

Notariusz nie pełni jednak funkcji pełnomocnika procesowego ani tym bardziej nie staje się uczestnikiem postępowania wieczystoksięgowego. Jest kimś w rodzaju posłańca.

Dlatego inne obowiązki związane z prowadzeniem sprawy o wpis, np. uzupełnienie braków wniosku, wnoszenie środków odwoławczych itp. obciążają wnioskodawcę, a nie notariusza.

Wnioskodawca może ustanowić pełnomocnika procesowego, aby wspierał go w postępowaniu wieczystoksięgowym, ale wyłącznie spośród osób wymienionych w art. 87 k.p.c. Jeżeli zaś udzieli pełnomocnictwa osobie spoza tego kręgu, to jej czynności będą nieskuteczne – dodał SN.

Sam wniosek złożony przed notariuszem jest skuteczny i przekazanie go przez notariusza także.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.mwn.fora.pl Strona Główna -> Orzeczenia i interpertacje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin